Kakao Çekirdeği

Kakao Çekirdeği

Kakao Çekirdeği, Mutluluğun Ham Maddesi Size İyi Gelecek!

Kakao’nun Orta Amerika’da Maya uygarlığında tüketilen bir gıda olduğu, 16. Yüzyılda İspanyollar tarafınca Avrupa’ya getirildiği düşünülmektedir. Kakao Avrupa’da ilk başlarda ilaç olarak kullanılmış.

Kakao çekirdekleri , aslında günümüzde çeşitli ürünlere kattığımız kakao tozlarından çok farklılar. Kakao çekirdeklerinin toz haline getirilme sürecinde maalesef niteliğinde barındırdığı pek çok faydalı besin kayboluyor ve karşımıza sadece güzel tatlı ve kokulu bir posa çıkıyor.

Dolayısıyla kakaonun tüm faydalarını değerlendirebilmek için onu toz formunda değil, çekirdek formunda tüketmeniz gerekiyor.

Kakao Çekirdeğinin Faydaları;

Tropikal iklimlerde yetişen ve Latince “Tanrıların Yiyeceği” anlamına gelen Theobroma olarak anılan kakao, eğer doğru kavrulmuş çekirdek formu olarak kullanıldığında insan sağlığına bir çok fayda barındıran mucizevi bir gıdadır.

Kakao çekirdeği; Ruh haline iyi gelir

7’den 70’e herkes sevdiği ve mutluluk hormonumuzu (Serotonin) harekete geçiren çikolatanın ham maddesidir.

Sıfır kolesterol içerir. Potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller bakımından zengindir. Aynı zamanda tiamin, riboflavin, niyasin  ve B6, E ve K vitamini gibi vitaminler içerir. Vücuda enerji, karbonhidrat, protein sağlarken iyi bir çinko, demir ve sodyum kaynağıdır. Ayrıca bakır eksikliğinin, hızlı yara iyileşmesinin ve cilt bakımının tedavisinde yardımcı olur.